Spinka do krawata bywa postrzegana w różny sposób. Dla jednych to synonim dobrego gustu, a dla innych czegoś zgoła przeciwnego, bo jego braku.

Początkowo spinki do krawata stanowiły dodatek do mundurów wojskowych. Później spinek do krawata zaczęli używać agenci ochrony. Za ich prekursorów są uznawani Amerykanie, bo to właśnie w Stanach Zjednoczonych najszybciej się one upowszechniły.

Po co jest potrzebna spinka do krawata?

Z pewnością znajdują one różne zastosowania – zarówno praktyczne, jak i bardziej symboliczne. Można powiedzieć, iż jest to rodzaj ekskluzywnej męskiej biżuterii, do której jeszcze nie wszyscy dorośli. Właśnie dlatego, przynajmniej w niektórych środowiskach zdarza się, że traktuje się spinki do krawata jako dodatek, który ma na celu ułatwienie codziennej pracy np. kelnerom.

Na szczęście tego rodzaju opinie są coraz rzadsze. Oczywiście spinki pełnią również funkcję praktyczną, bo rzeczywiście unieruchamiają krawat (powodują, że w trakcie poruszania się nie przesuwa, a w trakcie trwania posiłków nie wchodzi na stół, czy do talerza), ale nie jest to ich funkcja nadrzędna, tylko poboczna.

Właściwie dobrana spinka do krawata może podkreślić elegancję każdej męskiej stylizacji. Żeby jednak tak się stało, trzeba dobierać je według pewnych zasad. Przede wszystkim nie należy ich zakładać do kamizelek ani do marynarek dwurzędowych, bo tych ostatnich przecież w ogóle nie należy rozpinać – nawet wtedy, gdy się siedzi.

Rodzaje spinek do krawata

Spinki do krawata różnią się wielkością, rodzajem materiału, z którego zostały wykonane oraz formami zdobień, w które zostały wyposażone. Ich grubość oraz ostre lub bardziej opływowe krawędzie to kolejne cechy, na podstawie których je można rozróżnić.

Kupujący, najczęściej zwracają uwagę na to, z jakiego rodzaju tworzywa zostały one wykonane. W tym wypadku dominuje złoto, srebro oraz ich połączenia. Czasami można się również spotkać ze spinkami do krawata wykonanymi np. ze stali chirurgicznej albo z różnego rodzaju sztucznych tworzyw, ale są to projekty bardzo niszowe. Te ostatnie często wykonywane są na indywidualne zamówienie.

Ostatnimi czasy największym wzięciem cieszą te z nich, które zostały wyposażone w różnego rodzaju postacie albo przedmioty. Ich spektrum jest w tym wypadku bardzo szerokie. Wśród nich można się spotkać z takimi motywami jak np.: agrafka, skrzypce, okulary, rekin, skrzydło, samochód, prostokąt, klucz płaski, wąsy i wiele innych.

Bez względu na materiał, z którego zostały wykonane, zawsze wyróżnia je wysoka jakość i atrakcyjny wygląd. Zachwycają niczym miniaturowe działa sztuki. Dla wielu osób stanowią po prostu synonim szyku, elegancji i wysublimowanego gustu.

Jak zakładać spinkę do krawata?

We właściwy sposób założona spinka do krawata, powinna spinać go z koszulą na wysokości pomiędzy jej trzecim a czwartym guzikiem. Za każdym razem powinno się dopilnować, żeby znajdowała się w pozycji poziomej, a wsuwać należy ją od prawej strony krawata. Jeśli zostanie ułożona we właściwy sposób, będzie delikatnie stykać się z jego krawędzią.

Komentarze

Brak komentarzy w tym momencie.

Dodaj komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...