Spraw, by biżuteria zawsze wyglądała jak nowa!

Dbanie o biżuterię nie jest zadaniem trudnym, ale wymaga systematyczności. Na wszystkich rodzajach ozdób wykonanych z metali – także szlachetnych – z czasem pojawiają się bowiem zabrudzenia. Po części wynikają one z faktu noszenia ozdób, które mają kontakt ze skórą, a więc z naturalnie wytwarzanym przez nią tłuszczem, potem i zawartymi w nim substancjami chemicznymi (w tym z solą).

Na biżuterię mają wpływ również kosmetyki, których używasz: kremy, perfumy, dezodoranty. Jeśli znajdują się na skórze, to noszone przez Ciebie ozdoby mają z nimi kontakt. Nie oznacza to, że w celu ochrony biżuterii należy ograniczyć jej używanie – wręcz przeciwnie! Pierścionki, naszyjniki czy kolczyki leżące na półce również będą ciemniały, ponieważ na powierzchni metalu zachodzą procesy chemiczne. Utlenianie sprawia, że błyszcząca powierzchnia matowieje, a jej barwa zmienia się na ciemniejszą. W przypadku niektórych metali, np. srebra mówimy, że biżuteria śniedzieje. Proces ten przebiega szybciej, gdy ozdoby z tego metalu nie są noszone.


Czy można zapobiec ciemnieniu biżuterii?

Oprócz regularnego czyszczenia, można również spowolnić procesy utleniania się powierzchni. Wystarczy pilnować, aby nienoszona biżuteria była odpowiednio przechowywana np. w pudełeczku lub szkatułce. Dłużej nienoszoną biżuterię przed schowaniem najlepiej owinąć w miękką tkaninę albo ligninę (np. chusteczkę higieniczną). Dzięki temu ozdoby dłużej zachowają czystą, błyszczącą powierzchnię.


Jak czyścić biżuterię pozłacaną i posrebrzaną?

W przypadku biżuterii pozłacanej i posrebrzanej musisz zachować większą ostrożność. Przede wszystkim jednak zwracaj uwagę na to, by już podczas zakupów wybierać produkty wyższej jakości. Ozdoby pozłacane lub złocone (szlachetna warstwa na nich jest grubsza), a także srebrzone i posrebrzane z pewnością dłużej zachowają wówczas piękny wygląd. Warstwa metalu będzie odporniejsza na ścieranie, także podczas czyszczenia.

W przypadku biżuterii pozłacanej i posrebrzanej zrezygnuj całkowicie z zanurzania w roztworach czyszczących. Ozdoby przecieraj miękką szmatką, lekko nasączoną środkiem czyszczącym. Postaraj się także robić to systematycznie. Nie zwlekaj do momentu, w którym na bransoletkach, kolczykach albo naszyjnikach pojawią się bardzo mocno widoczne zmatowienia i zaciemnienia.


Jakie preparaty do czyszczenia biżuterii?

Istnieją dwie najpopularniejsze metody oczyszczania biżuterii. Pierwsza polega na zanurzeniu jej w roztworze sody oczyszczonej (można też przecierać ją szmatką nawilżoną takim roztworem). Druga metoda, która faktycznie sprawdza się w wielu przypadkach, to zwykła pasta do zębów. Uważaj jednak, aby nie zawierała ona mikrogranulek, jak np. pasty wybielające.

Niewątpliwie najpewniejszą metodą oczyszczania jest zastosowanie specjalnych płynów do czyszczenia biżuterii. Nie tylko czyszczą one biżuterię złotą i srebrną, ale także przywracają jej połysk. Pamiętaj, aby nigdy nie zanurzać w roztworze jednocześni ozdób srebrnych i złotych, aby w wyniku reakcji chemicznej nie zmieniły barwy!

Dodatkowo – również w ofercie naszego sklepu – nabyć można miękkie ściereczki, idealne do czyszczenia i pielęgnowania biżuterii.


Czyszczenie ściereczką

Jak czyścić biżuterię ze złota i srebra?

Zasadnicze pytanie brzmi: czy biżuteria zawiera dodatkowe ozdoby, takie jak cyrkonie, inne kamienie lub emaliowanie. Zwłaszcza niektóre kamienie szlachetne lub półszlachetne mogą źle znosić intensywniejsze środki czyszczące.

Jeśli dana ozdoba wykonana jest w całości z jednego metalu, tak jak złota obrączka, można zanurzyć ją w całości w środku czyszczącym, a następnie wypolerować miękką szmatką. W żadnym razie, nawet w przypadku mocno zabrudzonych i ściemniałych ozdób, nie wolno sięgać po mleczka do czyszczenia, pasty albo proszki z mikrogranulkami o ostrych krawędziach. Istnieje bowiem ryzyko zarysowania powierzchni.

W przypadku ozdób zawierających dodatkowe elementy, takie jak kamienie albo powierzchnie emaliowane, zdecydowanie zalecamy ręczne czyszczenie wyłącznie powierzchni metalu. Zamiast zanurzać pierścionek, kolczyki lub naszyjnik w roztworze czyszczącym, oczyść je szczoteczką o miękkim włosiu (do rąk lub do zębów), ewentualnie miękką szmatką. Nie szoruj, nie używaj ostrych gąbek. Nawet mocno zabrudzona biżuteria najczęściej da się oczyścić właśnie w ten sposób.

Loading...