Obrączka ślubna jest dowodem wzajemnej miłości i będzie towarzyszyć małżonkom do końca życia. Z tego względu jej wybór powinien być staranny i przemyślany. Jak wybrać idealny model i rozmiar?

Obrączki są specyficzną formą biżuterii. Trzeba brać pod uwagę nie tylko to, by pięknie wyglądały na palcu w dniu ślubu. Musimy wziąć pod uwagę swój styl życia, pracę, formy aktywności fizycznej. Obrączki nie powinniśmy ściągać zbyt często, a najlepiej w ogóle. Sprawdźmy, co powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupów, aby wybrać model dopasowany do swoich potrzeb?

Rodzaje metali szlachetnych

Najpopularniejszym materiałem niezmiennie od lat jest złoto — jest ono ponadczasowe, trwałe i uniwersalne. Podczas wizyty u jubilera znajdziemy je w kilku próbach. Z reguły możemy spotkać się z próbą 585, ale do wyboru są też obrączki z niższą próbą, jak 333, czy 375, albo wyższą, jak 750.

Oprócz złota stosuje się platynę. Wizualnie przypomina srebro i jest najdroższym i najszlachetniejszym metalem szlachetnym. Obrączki z platyny są kosztowne, ale przy tym najwytrzymalsze. Próby, z jakimi możemy się spotkać przy okazji platyny, to 600 i 950.

Jeszcze innym materiałem jest pallad. Ponieważ jest on metalem antyalergicznym, stanowi dobrą propozycję dla osób ze skłonnością do alergii. Ma szaro-biały kolor, a przykładowe próby to 500 i 950. Tak samo antyalergiczny i twardy jest tytan, który również w ostatnich latach na obrączkach ślubnych się pojawia. Ze względu na swój ciemnoszary kolor dobrze komponuje się z innymi metalami, jak złoto.

Ekonomiczną wersją będą obrączki ze srebra. Mają wyraźną białą barwę, są miększe i mniej trwałe aniżeli złoto. Najczęstsza próba to 925. Ze względu na ich małą w porównaniu z innymi metalami wytrzymałość, nie poleca się srebra przy obrączkach ślubnych.

Z wizytą u jubilera

Obrączki trzeba wybrać najpóźniej 2 miesiące przed ślubem. Kiedy wejdziemy do jubilera, z pewnością naszą uwagę przyciągną finezyjne wzory i zdobienia. Zastanówmy się jednak, czy będą nam pasować na dłuższą metę. Obrączka i inne elementy biżuterii powinny ładnie się ze sobą komponować. Warto też wcześniej pomyśleć o maksymalnym budżecie. Obrączki możemy kupić za kilkaset złotych, ale ich cena może równie dobrze osiągnąć wartość kilku tysięcy. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze przejrzenie modeli na stronach internetowych. Dzięki temu łatwiej sprecyzujemy swoje oczekiwania i to, z jakim kosztem musimy się liczyć.

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Kiedy zdecydujemy się już, z jakiego metalu chcemy obrączki, należałoby się zastanowić nad rozmiarem. Trzeba jasno określić, na której ręce będzie obrączka – najczęściej palce przewodniej ręki są nieco grubsze. Nie przymierzajmy obrączki po całym dniu, po wysiłku ani dłuższej podróży, wtedy palce są nieco spuchnięte. Na podrażnienia, a tym samym to, że palec będzie lekko napuchnięty, wpływ ma także mierzenie wielu obrączek jedna po drugiej.

W przypadku kobiet obrączka właściwie zawsze jest większa o jeden rozmiar niż pierścionek zaręczynowy. Na rozmiar wpływa także szerokość – szersza obrączka wymaga, by obrączka była o więcej niż o jeden rozmiar większa od pierścionka. Dotyczy to obrączek, których szerokość ma wartość 7 mm lub więcej. Poza tym każdy palec jest inny i dobry będzie inny profil wewnętrzny. Do wyboru jest obrączka, która od wewnętrznej strony jest płaska, zaokrąglona albo uwypuklona. W większości przypadków najlepiej sprawdza się obrączka, która ma wewnętrzne wyoblenie. Dzięki temu nawet jeśli już później, w trakcie użytkowania, palec nieco spuchnie, obrączka nie będzie zbyt mocno uciskać.

Komentarze

Brak komentarzy w tym momencie.

Dodaj komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...