Spis treści

  1. Jak ewoluowały obrączki?
  2. Współczesne obrączki - po jakie najchętniej sięgamy?
  3. Obrączki ślubne - nie tylko klasyczne

W starożytnym Egipcie trzcina stanowiła pierwszy materiał, z jakiego wykonywano obrączki ślubne. Materiał nietrwały, więc z czasem zastępowany coraz mocniejszym, jak skóra lub kość słoniowa. Złoto stało się przełomem i jest wszechobecne w produkcji obrączek po dziś dzień.

Zdecydowanie kruszec ten dominuje w wyborze ślubnych obrączek, które tradycyjnie wymieniają współmałżonkowie podczas zaślubin. Jednak obecnie nie jest już jedyny. Na jakie obrączki decydujemy się najczęściej?

Jak ewoluowały obrączki?

Kościół w XIII wieku przyjął zwyczaj wymiany obrączek jako element sakramentu małżeństwa. Ten symbol miłości rozprzestrzenił się zatem po całym świecie i choć okrągły kształt pozostał niezmieniony, to jednak różne obyczaje, trendy dominujące w danej epoce i położenie geograficzne wpływało na detale wybierane w tego rodzaju biżuterii. Złoto, srebro, a z czasem i platyna to dominujące surowce przy produkcji obrączek ślubnych. Początkowe obrączki często zaopatrzone były w kamień, potem popularny był motyw dwóch prawych uściśniętych dłoni – jako gest umowy, zgody.

Dłonie często wykonywane były z kamienia, a ten oprawiany był w złoto. Złote sygnety z wyrytymi portretami małżonków popularne były w Starożytnej Grecji. W Rzymie swój początek miały obrączki z ażurowym napisem (wówczas głównie treść religijna). Ten rodzaj obrączek był dość szeroki, ale z czasem przeszedł w formę węższą i w XVI wieku napis przyjął postać grawerowaną zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie.

Współczesne obrączki - po jakie najchętniej sięgamy?

Powiedzieć, że okrągłe to za mało. Z dawnych czasów pozostaje znacznie więcej, bo nadal mamy szeroki wybór zarówno szerokich obrączek, jak i wąskich, matowych i połyskujących. Nadal grawerujemy i umieszczamy kamienie. Oczywiście obrączki pozostały również wierne ponadczasowemu kruszcowi, jakim jest złoto. Dziś damska obrączka bardzo często okraszone jest drobnymi diamentami lub większym kamieniem. Modne są zarówno obrączki półokrągłe, jak i płaskie z fazą. Poza złotem często decydujemy się na platynę, a coraz częściej również popularny się staje tytan, pallad czy wolfram. Głównie chodzi tu o materiały trwałe, odporne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Okazuje się, że niektóre materiały są bardziej wytrzymałe i mniej kosztowne niż złoto, które jednak póki co i tak wygrywa z konkurencją. Jakie modele obrączek są w modzie?

Obrączki ślubne - nie tylko klasyczne

Obecnie ciekawą nowością są obrączki z odciskiem palca współmałżonka. To trochę mniej czytelny grawer oznaczający nierozerwalny związek z daną osobą. Obrączki, które cieszą się zainteresowaniem już od kilku lat, to takie stanowiące połączenie złotej i srebrnej barwy. Przez pary coraz częściej wybierane jest złoto w białej i różowej barwie. Samo w sobie stanowi to już ozdobę obrączki, choć równie dobrze można jeszcze damską wersję zaopatrzyć w elegancki kamień szlachetny. Zwolenniczki subtelności często obecnie decydują się na bardzo wąskie obrączki, które w całości lub części pokryte są paskiem drobnych diamentów albo innych kamieni. Pozostajemy natomiast wierni tradycji grawerowania daty ślubu i imienia współmałżonka.

Zapraszamy po wybór obrączek w kategorii: Obrączki ślubne

Komentarze

Brak komentarzy w tym momencie.

Dodaj komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...