Szafirowe wody, szafirowe szkło w ekskluzywnym zegarku czy szafirowe gody. Kamień ten niesie ze sobą różne skojarzenia, których wspólną cechą jest luksus i dostojność. Nieprzypadkowo szafir to królewski kolor.

Imperium brytyjskie, rosyjskie czy dynastia holenderska chętnie zdobią się w biżuterię, szaty i dekoracje bogate w szafiry. Już nawet korona Kleopatry je zawierała. Co sprawia, że szafir od starożytności jest tak ceniony, jakie ma właściwości i jaka jest jego symbolika?

Kamień wielu mocy

Jak na szlachetnego przystało, szafir musiał dać powód, by zasłużyć nawet na królewskie uznanie. Przede wszystkim zaraz po diamencie, jest to drugi najtwardszy minerał. Czyni to go bardzo pożądanym w jubilerstwie, a szczególnie chętnie nabywany jest jako pierścionki zaręczynowe, symbolizując czystość, prawdę, miłość i małżeńskie szczęście. Największy wydobyty do tej pory szafir ważył 17,5 kg i miało to miejsce na Madagaskarze w 1996 r. Za najbardziej cenne uznaje się te wydobywane w Indiach i Tanzanii. Jednak wydobywa się go w wielu innych rejonach świata, np. w Australii, Rosji, Birmie, USA, nawet w Polsce, jednak tu tylko w białym odcieniu.

A to właśnie o kolor tu chodzi, można bowiem spotkać całe spektrum ich kolorystyki od pomarańczowych, fioletowych czy różowych aż po czarne. Najbardziej cenione pozostają jednak te o chabrowym odcieniu niebieskiego. Poza wspomnianymi symbolami jest on również utożsamiany z mądrością i spokojem. Zdobył też swoich zwolenników wśród zakonników, wedle których wspomaga on koncentrację przy modlitwie oraz chroni przed złymi mocami z zewnątrz. Duchowość i boskie moce przypisywane szafirowi mogły uczynić go tak atrakcyjnym dla Kościoła i wszystkich władców świata pragnących mieć, choć namiastkę takiej potęgi. Co jeszcze niesie ze sobą szafir?

Pomocny nie tylko dla ducha

Szafir to kamień, który cechuje się właściwościami sprzyjającymi naszemu ciału. Czy to prawda, że gdy przyłożymy go do chorego miejsca na ciele, to zmieni barwę? Tak głoszą wierzenia zwolenników medycyny niekonwencjonalnej, co oznaczałoby, że w ten sposób kamień ten ostrzega nas przed zagrożeniami dotyczącymi zdrowia. Rzekomo działa on wspomagająco przy różnych infekcjach i przeziębieniach. Leczy choroby oczu i skóry, a także redukuje bezsenność czy problemy z apetytem. Jednak na tym znaczenie szafiru w życiu człowieka się nie kończy. Znalazł on bowiem zastosowanie tam, gdzie znaczenie ma twardość, a tym samym wytrzymałość  materiału. Doskonale zatem sprawdza się jako materiał ścierny do szlifowania i polerowania, jako szkoło szafirowe w ekskluzywnych zegarkach, telefonach komórkowych czy w aparatach fotograficznych. Ponoć odpowiednio przygotowane szkło szafirowe jest nawet siedmiokrotnie odporniejsze od stali. Również nowoczesne lasery wykorzystują szafir z domieszką jonów tytanu. Zapewne entuzjaści gramofonów znają też szafir od strony muzycznej. W tych dawnych urządzeniach kamień ten wykorzystywany był do produkcji igieł do gramofonów. Z czasem to jednak diamenty zastąpiły go w tej funkcji.

Nie da się nie zauważyć, że znaczenie szafiru w życiu człowieka jest szerokie i dotyczy obszarów praktycznych, duchowych czy zdrowotnych. Choć mógłby wydawać się nie do zdarcia, to jednak nie do końca tak jest. Oczekuje więc od nas obok uznania, trochę troski. Szczególnie w wersji ozdobnej warto zadbać, by szafir mógł błyszczeć jak najdłużej. Przechowujmy go z dala od światła, środków chemicznych czy innych kamieni szlachetnych, typu diament czy rubin. Mogłyby one porysować jego nienaganną powierzchnię, czego zapewne byśmy nie chcieli.

Powiązane produkty

Komentarze

Brak komentarzy w tym momencie.

Dodaj komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...