Nieraz pojęcia diamentu i brylantu są używane zamienne. Teoretycznie w jednym i drugim przypadku powstają dokładnie z tego samego kamienia szlachetnego. Mimo to bardzo się od siebie różnią zarówno pod względem wyglądu, jak i ceny.

Zazwyczaj o diamentach i brylantach myśli się podczas wyboru pierścionka zaręczynowego. Zanim zaplanowana będzie wizyta u jubilera i zakup dla ukochanej, warto zastanowić się nieco bardziej nad tymi kamieniami szlachetnymi. Od wielu lat brylanty się uwielbia, są szczytem luksusu i klasy. Diament a brylant – jaka jest między nimi różnica?

Czym charakteryzuje się diament?

Zacznijmy od diamentu. Tworzy się w naturalnym procesie przez miliony lat w ziemi z krystalicznych cząsteczek węgla. Aby powstał diament, muszą być spełnione określone warunki, czyli wysokie ciśnienie i równie wysoka temperatura. Z racji tego, że występuje w przyrodzie rzadko, jego cena jest bardzo wysoka. Dla rozróżnienia diamentu od brylantu bardzo istotny jest fakt, że ten pierwszy jest kamieniem nieoszlifowanym. Ma matową powierzchnię i średni połysk. Dopiero po tym, jak podda się go obróbce, uzyskuje się pięknie mieniący się brylant.

Czym wyróżnia się brylant?

Wyjaśniliśmy już, że brylant jest poddanym obróbce i szlifowaniu diamentem. Podczas tego procesu kamieniowi nadaje się pożądany kształt i wysoki połysk. Tak przygotowany kruszec umieszcza się w biżuterii, takiej jak wspomniany pierścionek zaręczynowy, obrączka, kolczyki. Brylanty są znacznie droższe aniżeli diamenty.

Co kształtuje cenę diamentu i brylantu?

Wszystkie diamenty powstają w naturalny sposób, ale nie wszystkie są tej samej jakości. Unikatowość diamentu pokazuje kryterium 4C. Są to cztery parametry, a pierwszym z nich jest karat. Określa on masę diamentu, im wartość ta jest wyższa, tym większa jest cena kamienia. Drugi jest kolor, który określa się poprzez skalę GIA. Diamenty można spotkać w kilku kolorach – żółtym, niebieskim, czarnym, brązowym i bezbarwnym. Najcenniejsze i najrzadsze są diamenty bezbarwne i oznacza się je literą D. Oprócz tego określa się klarowność diamentu, czyli jego przejrzystość. Ostatnim kryterium, na jakie zwraca się uwagę, jest czystość, a zatem weryfikacja, czy w kamieniu znajdują się jakieś ciała obce i czy występują jakieś skazy.

Co z ceną brylantu? Tak jak każdy diament wycenia się indywidualnie, tak i brylant może być różnych cenach. Jest to zależne od co najmniej kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest to, jak wyceniono wartość diamentu. Do tego dochodzi proces szlifowania, który dodatkowo podnosi cenę. Specjalista wyceniający brylant również stosuje się do kryterium 4C. Jednak dochodzi jeszcze jeden parametr – wspomniany szlif kamienia.

Szlif diamentów może być różny

Zanim diament przekształci się w brylant, musi być poddany szlifowaniu. Jednak szlifowanie może być różne. Z reguły wyszczególnia się dwa podstawowe procesy, czyli szlif fantazyjny i okrągły. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Najpowszechniejszy jest szlif brylantowy. Jest precyzyjny, symetryczny i pozwala wydobyć intensywny blask brylantu, z jakim te kamienie kojarzymy. Metodę tę opracowano w XVII wieku i do teraz jest najbardziej cenioną formą obróbki.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku szlifu fantazyjnego. Dzieli się go na jeszcze dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest szlif schodkowy. Na widzianym z góry kwadracie lub prostokącie widać równoległe fasety po każdej stronie. Drugim typem jest szlif mieszany, do którego kwalifikuje się princessa, poduszeczka i radiant.

Komentarze

Brak komentarzy w tym momencie.

Dodaj komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...