Od wieków znane są łapacze snów. Uważa się je za przedmioty magiczne i owiane mgiełką tajemnicy. Jednak od pewnego czasu nie wiszą jedynie w okolicach łóżka. Coraz częściej stanowią element biżuterii. Czy w takim wydaniu także przypisuje mu się magiczne właściwości?

W biżuterii przewija się bardzo wiele symboli, ot, chociażby znak nieskończoności. I tak w coraz większej liczbie kolekcji pojawia się motyw łapacza snów. Z jednej strony taka biżuteria jest niezwykle efektowna i oryginalna, a z drugiej kto wie, może strzeże posiadaczkę przed czymś mrocznym?

Jak działa łapacz snów?

Aby zrozumieć działanie łapacza snów, musimy przenieść się do indiańskiej wioski z Ameryki Południowej. To właśnie tam pewna Indianka zrobiła dla swojego syna pierwszy łapacz snu. Stworzona przez nią gęsta sieć sznureczków miała za zadanie filtrować sny i uwolnić malucha od koszmarów sennych. Bardzo szybko łapaczom snów przypisano znacznie większą moc. Indianie wierzyli, że jego obecność w domu gwarantuje ochronę domu i jego domowników przed wszystkimi złymi mocami.

Łapacz snów powstawał z kilku podstawowych materiałów, a każdy element miał swoje znaczenie. I tak koraliki miały pomagać w spełnianiu się snów. Pazury miały gwarantować ochronę, pióra orła dodawały odwagi, a sowy mądrości. Jeśli w łapaczu pojawiał się fragment futra, to po to, by zapewnić wygodę i ciepło. Róg jelenia miał zwiększać powodzenie w trakcie polowań, natomiast drewno modrzewia dawać zdrowie. Prawdziwy łapacz snów zawsze powstawał z naturalnych materiałów.

Jakie jest łapacz snów i jakie jest jego znaczenie?

Chociaż minęło tak wiele lat i średnio wierzymy w amulety i tajemne moce, to w dalszym ciągu wokół łapaczy snów unosi się pewna magiczna aura. Nawet jeśli patrzymy na nie nieco z przymrużeniem oka. Kiedy symbol ten pojawia się w biżuterii, przypisuje się jej w dalszym ciągu znaczenie ochronne, ale na tym nie koniec. Nitki, które tak misternie splatają się w niewielkim łapaczu snów, mają symbolizować siłę więzi rodzinnych i wspólnoty.

Czy łapacz snów jest dobry, czy zły?

Tak naprawdę trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od naszego podejścia i filozofii życia. Do biżuterii z motywem łapacza snów możemy podejść jak wobec każdej innej błyskotki – to nietuzinkowy dodatek do stylizacji. W wersji ze sznureczkami i piórkami biżuteria tego rodzaju będzie idealna jeśli lubimy ubierać się w stylu boho. Jednak nie brakuje też zestawów złotych lub srebrnych, które będą pięknie komponować się ze stylem casualowym lub letnią sukienką. Zatem patrząc z tej perspektywy, do biżuterii tego typu podejdziemy dokładnie tak samo, jak w każdym innym przypadku.

Nad mocą i znaczeniem biżuterii z łapaczem snów zastanowimy się nieco bardziej, jeśli wierzymy w działanie ochronne albo moce nadprzyrodzone. Zakładając, że tak jest, nie powinnyśmy się szczególnie obawiać. Łapaczom snów przypisuje się same pozytywne cechy i właściwości, więc w przeciwieństwie do wielu innych popularnych symboli, nie musimy bać się „skutków ubocznych” – nigdzie nie ma mowy o negatywnym działaniu łapaczy snów.

Komentarze

Brak komentarzy w tym momencie.

Dodaj komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...